Fotografie panoramiczne

Zdjęcia panoramiczne są do zdjęcia obejmujące duży obszar ukazany na jednej fotografii. Poprzez rozwój technologii panoramy możemy wykonać prawie każdym aparatem dostępnym na rynku. Panoramy wykonywane lustrzanką będziemy musieli poddać obróbce komputerowej, ponieważ nie mają one opcji scalania zdjęć. Niektóre aparaty cyfrowe mają już wbudowane w siebie aplikację do robienia takich fotogtafii. Musimy wtedy tylko odpowiednio przeciągnąć aparatem po widocznym krajobrazie a aparat wykona za nas resztę (scali kilka zdjęć w jedno co da nam ładną panoramę). Wyborem aparatu zajmiemy się jednak w następnych artykułach.

Fotografie panoramiczne robi się głównie dla: miast, pomieszczeń oraz krajobrazu. Takie zdjęcie doskonale odwzorowuje wielkość czy rozległość fotografowanego krajobrazu. Pamiętaj iż zdjęcie panoramiczne któremu skleimy oba końce i tworzą wspólną całość nazywamy panoramą sferyczną. A łatwiej mówiąc jest to fotografia stworzona kiedy wykonamy pełny obrót (360 stopni). Podczas wykonywania zdjęć panoramicznych powinniśmy mieć bardzo pewną rękę aby wyszło nam dobre zdjęcie. Najlepszym rozwiązaniem jest stojak z głowicą obrotową który zagwarantuje nam piękną niezruszoną fotografie. Więcej na temat gadżetów do wykonywania takich fotek zajmiemy się w artykule "Gadżety do fotografii panoramicznych".

Na koniec trochę historii... Fotografia panoramiczna ma prawie tyle samo lat co normalne zdjęcia. Początki sięgają XIX. Na początku fotografia panoramiczna zaczynała się dosyć banalnie a mianowicie poprzez sklejanie kliszy. Było to bardzo monotonne i ciężkie zajęcie które nie dawało takiego efektu jaki możemy podziwiać aktualnie. Ulga przyszła kiedy to w 1843 roku Joseph Puchberger stworzył pierwszy aparat do zdjęć panoramicznych. Po wynalezieniu tego wspaniałego aparatu zaczęto go ulepszać co w rezultacie doszło do tego że zwykłym aparatem możemy stworzyć świetną panoramę poprzez komputerowe połączenie kilku zdjęć. Najlepsze panoramy wychodzą jednak z lustrzanek o szerokokątnym obiektywie ,lecz do zdjęć amatorskich z pewnością wystarczy nam zwykły aparat. Co ciekawe stworzono już takie programy dzięki którym możemy robić zdjęcia panoramiczne telefonem komórkowym. Przykładem takiej aplikacji jest Panoman na telefony Nokia.

Katalog

Prowadzimy spis osób prywatnych i firm zajmujących się świadczeniem usług fotograficznych. Ich strony internetowe oraz oferty zebraliśmy w naszym katalogu. Jeżeli świadczysz usługi fotograficzne możesz również do niego dołączyć.

Przejdź do katalogu

Ostatnio dodany wpis do katalogu:

Zdjęcia ślubne gdańsk

Zastanawiasz się nad tym, gdzie znajdzie się dla ciebie najlepszy fotograf? Jestem w stanie zaproponować ci naprawdę wiele wartościowych propozycji, jeśli chodzi o fotografię ślubną, dlatego
więcej

COPYRIGHTS© 360photography.info 2010/2011

Właściciel strony ma wszelkie prawa do treści i grafiki - Kontakt